Schowek Twój schowek jest pusty
Twój koszyk jest pusty ...

Katalog

Kontakt

 • SerwiTECH
  Biuro: Wyganowska 14
  03-085 Warszawa
  NIP: PL5361016746
 • E-mail:prosimy o korzystanie z formularza kontaktowego
 • Telefon603 072 918
  (UWAGA: tylko kwestie związane z zakupami w sklepie internetowym)
 • Godziny działania sklepupn-pt 9.00 - 16.00 (obsługa biura)

Waluta

Kurs walut NBP

Ceny w sklepie zostały przeliczone według średniego kursu walut NBP z dnia: 24.05.2019 13:50
1 USD = 3,8436 PLN
1 EUR = 4,2989 PLN
1 GBP = 4,8768 PLN
Podane wartości są podane jedynie w celach informacyjnych, brak zgodności tych danych z cenami wyświetlonymi w sklepie nie może stanowić podstawy do jakichkolwiek reklamacji.
1 » Pytania i odpowiedzi2

Pytania i odpowiedzi

Czy za pomocą czytnika 3121 można odczytać karty pamięci np. SD?

 
nie, czytniki kart chipowych służą jedynie do odczytu kart chipowych przechowujących dane do autentykacji, hasła, itp.
 

Czy czytnika zakupionego w Waszym sklepie można używać do podpisu elektronicznego?

 
tak, czytnik nie jest w żaden sposób powiązany z kartą na której jest przechowywany podpis elektroniczny.
 

Czy aby używać tokena USB (kart SmartCard) potrzebne jest jakieś dodatkowe oprogramowanie?  

 
tak, wymagany jest dodatkowy komponet tzw. CPI (CryptoProvider) / PKCS#11, np. w przypadku rozwiązania eToken firmy Aladdin jest to oprogramowanie PKI Client (licencja na to oprogramowanie jest płatna).  
 

Czy żeby logować się do komputera za pomocą karty wystarczy kupić czytnik i kartę?  

 
tak, ale tylko w przypadku gdy komputer jest częścią domeny Microsoft Windows w której zaimplementowano usługi PKI, w sytuacji gdy chodzi o np. pojedynczy komputer potrzebna jest dedykowana aplikacja.  
 

Co to jest ISO 7816?  

 
ISO (International Standards Organization) 7816, opisuje właściwości fizyczne i charakterystyki komunikacyjne układów stosowanych w kartach w sposób na tyle ogólny, że jest akceptowany przez większość producentów. Norma składa się z działów:
 • ISO 7816-1:1987 definiuje fizyczne wymiary, oporność elektryczną i parametry radiacji magnetycznej. Opisuje też umiejscowienie ewentualnego paska magnetycznego,
 • ISO7816-2:1988 określa położenie, cel i charakterystyki elektryczne styków na karcie,
 • ISO 7816-3:1989 określa parametry elektryczne samego układu CMOS, jak również protokoły wymiany danych z czytnikiem,
 • ISO 7816-4 definiuje polecenia dla procesorów stosowanych w kartach inteligentnych. Jest to zestaw instrukcji związanych z bezpieczeństwem, transmisją danych i kontrolą dostępu,
 • ISO 7816-5:1994 określa, jak czytniki rozpoznają aplikację - jest to zestaw kilku bajtów identyfikujący producenta aplikacji i samą aplikację, ISO 7816-6 opisuje fizyczny sposób transportu danych, protokoły i formatowanie danych.    
 

Co to jest FIPS 140-1?

 
dokument FIPS 140-1 - "Security Requirements for Cryptographic Modules", opublikowany przez National Institute of Standards and Technology (NIST). Jest tam opisane bezpieczeństwo fizyczne układów CMOS kart inteligentnych wraz z definicją zasad pracy ich modułu kryptograficznego.
 

Co to są karty pamięci i czy różnią się od kart inteligentnych?

 
karty pamięci (Memory Card) nie mają procesora i nie mogą samodzielnie zarządzać danymi, które przechowują. Są trzy rodzaje kart pamięci:
Proste (tzw. straight memory card). Karty tego typu nie przetwarzają danych i służą do prostego ich przechowywania. Są to najtańsze karty, uwzględniając ilość danych, które mogą przechowywać. Można je uważać za odpowiednik dyskietek - w dodatku bez ochrony przed zapisem. Karty proste nie mogą identyfikować się (określać swojej "tożsamości") po włożeniu do czytnika i nie przechowują też i nie uruchamiają aplikacji.
Karty z ochroną pamięci (tzw. protected memory card). Ten typ kart ma już wbudowaną pewną logikę, która kontroluje dostęp do pamięci karty. Niekiedy nazywane są Intelligent Memory. Ochronie może podlegać cała pamięć lub tylko wybrana część danych. Niektóre z kart mogą znajdować się w jednym z dwóch stanów: Tylko do odczytu lub Tylko do zapisu, a samo przełączenie np. w tryb Do zapisu wymaga odrębnej autoryzacji (zazwyczaj hasłem lub kluczem szyfrowym).
Karty typu "stored value". Karty tego typu służą wyłącznie do przechowywania jakichś konkretnych wartości. Większość stosuje zabezpieczenia wbudowane na etapie produkcji i nie można ich usunąć, czyli np. zresetować karty. Obszar pamięci tych kart jest kontrolowany przez specjalny licznik, który blokuje dostęp do wykorzystanych komórek. Karty tego typu nie mają pamięci do przechowywania innych danych. W wypadku kart telefonicznych na przykład układ ma do 60 komórek pamięci, każda z nich odpowiada jednemu impulsowi. Po wykorzystaniu impulsu zaznaczana jest jedna komórka pamięci. Po zapełnieniu całej pamięci karta staje się bezużyteczna i można ją wyrzucić. Jednak w przypadku kart typu rechargeable zawartości pamięci można odnowić.
 

Co to jest karta inteligentna (smartcard)?

 
jest to rodzaj karty chipowej (tzn. mającej własny, wyspecjalizowany układ logiczny), która przechowuje dane i potrafi je wymieniać z innymi systemami. Informacje mogą być przechowywane statycznie w pamięci karty albo aktywnie przetwarzane przez mikroprocesor wbudowany w kartę.
 

Jakiego rodzaju dane przechowuje się na kartach?

 
karty mogą przechowywać dane niemal dowolnego rodzaju, ograniczeniem jest tylko wydajność i pojemność ich wewnętrznej pamięci. Wiele większych firm wykorzystuje karty inteligentne jako tzw. badges czyli plakietki identyfikacyjne dla pracowników i gości odwiedzających firmę. Takie plakietki mogą jednocześnie być kartami wejściowymi, zliczać czas pracy, a nawet służyć do zapłaty w firmowym barze czy kafejce. Karty mogą być wykorzystywane do autoryzacji użytkowników sieci firmowych - zwłaszcza jeśli pracują zdalnie przy wykorzystaniu sieci VPN (Virtual Private Networks). Karta w takim wypadku przechowuje hasło dające dostęp do sieci wewnętrznej, poczty elektronicznej i plików, ale tylko w takim zakresie, w jakim jest do tego uprawniony użytkownik. Karty mogą być wykorzystywane do logowania na stacji roboczej, mogą przechowywać hasła niezbędne do uruchamiania programów pracujących w firmie (np. aplikacji finansowych) czy też certyfikaty X.509, wykorzystywane do podpisywania i szyfrowania poczty elektronicznej. Karty mogą być też używane jako nośniki podpisu elektronicznego zgodnie z ustawą o podpisie elektronicznym obowiązującą w Polsce. Firmy, które oferują swoim klientom karty inteligentne w ramach programów lojalnościowych, mogą dokładnie śledzić ich zakupy i wydatki, co daje cenne informacje marketingowe.

Przejdź do strony głównej
1. Znaki towarowe i graficzne są własnością odpowiednich firm i zostały użyte na tej stronie internetowej wyłącznie w celach informacyjnych.
2. Mimo dołożenia wszelkich starań nie gwarantujemy, że publikowane dane techniczne nie zawierają braków lub błędów. Ponieważ ewentualne błędne opisy nie mogą jednak być podstawą do roszczeń, w przypadku wątpliwości prosimy o kontakt z handlowcem przed podjęciem decyzji o zakupie.
3. Przedstawiona oferta w sklepie nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, jest jedynie zaproszeniem do rozpoczęcia rokowań (zgodnie z art. 71 k.c.).
© SerwiTECH 2007-2017